Święto Ziemi w przedszkolu        25 kwietnia 2006r. starszaki z grupy III przedstawiły w przedszkolu montaż literacko – muzyczny pod hasłem „Ziemia – naszym domem”.  Starszaków swą obecnością zaszczycili zaproszeni goście: wójt pan Mirosław Broniszewski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „Sokół” pan Maksymilian Majchrzak, pani Jolanta Chrostek,  wicedyrektor Zespołu Szkół w Przykonie pani Maria Kolińska, oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Marzena Rychlik. Moje przedszkolaki długo i z wielkim zapałem przygotowywały się do przedstawienia. Była to właściwie opowieść, której bohaterami początkowo negatywnymi są ludzie budujący miasta, autostrady, fabryki. Swoją działalnością niszczą przyrodę, a wycinając lasy, drzewa niszczą naturalne środowisko zwierząt, ptaków i roślin.  Na pomoc pokrzywdzonym przychodzą leśne ludki. To jeden z nich usypiając bezmyślnych budowniczych sprawia, że widzą oni we śnie straszne skutki swoich działań. Kiedy budzą się ze snu stają się innymi ludźmi. Chcą naprawić błędy, chronić przyrodę
i sortować odpady. We wszystkie te role wcieliły się dzieci w odpowiednich strojach, które pomogli przygotować nam rodzice. Teksty montażu przeplatane były tematycznie ekologicznymi piosenkami. Po występie kolejno głos zabrali goście, podkreślając jak ważną rzeczą w obecnych czasach jest ochrona środowiska przyrodniczego, chwaląc przedszkolaki za propagowanie tak ważnego tematu.
Następnego dnia spektakl starszaków oglądali ich rodzice. Trzeciego dnia gośćmi starszaków były przedszkolaki z Sarbic z panią Elą. Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało. Goście złożyli przyrzeczenie, że będą dbać o przyrodę i przestrzegać wszystkich jej praw.
Ja miałam ogromną satysfakcję oglądając moich wychowanków na próbach i podczas spektaklu, a że coś w nich zostaje z tego ważnego problemu widzę obserwując ich na spacerach i wycieczkach lub podczas dyskusji na tematy przyrodnicze.

                                                                                                                                                    Barbara Wodzińska

            
                                     
                                                          
« powrót «                     


 


PRZEDSZKOLE